دانلود پروژه معماری روستای اورمان

دانلود پروژه معماری روستای اورمان

دانلود پروژه معماری روستای اورمان

دانلود پروژه معماری روستای اورمان در 23اسلاید پاورپوینت

 

 

 

 

 

 

معرفی روستای اورامان

روستاي اورامان تخت با قدمتي بيش از 2500 سال به عنوان مركز بخش اورامان در 65 كيلومتري جنوب غربي شهرستان سروآباد در استان كردستان و در ارتفاع نزديك به 2000 متري از سطح دريا واقع شده است. بخش اورامان نیز دارای 10500 نفر جمعیت بوده و روستای مورد مطالعه تحقیق حاضر به عنوان مرکز بخش دارای 2900 نفر جمعیت بوده است. روستای اورامان که در دامنه رشته کوه های زاگرس و در ابتدای حوزه آبریز رودخانه سیروان واقع شده با توجه به معماری خاص و ویژگی های مختلف یکی از روستاهای شگفت انگیز کشور است.

 اورامان به زبان کردی «هورامان» تلفظ می شود. این روستا قدمتی دیرینه در تاریخ دارد و وجود آثار و بقایای آتشکده های فراوان در اطراف آن نشانگر این موضوع است که مردم این نواحی پیش از گرویدن به اسلام ، زرتشتی بوده اند. این سرزمین در گذشته قلمرو فرمانروایان و سلاطین محلی بوده که با اقتدار بر آن حکمفرمایی می کردند به همین دلیل این روستا را «تخت» یعنی پایتخت یا مرکز سلطنت نامیده اند.

واژه ی " اورامان" یا " هورامان" از دو بخش " هورا" به معنی "اهورا" و " مان" به معنی خانه، جایگاه و سرزمین تشكیل شده است. بنابراین اورامان به معنی " سرزمین اهورایی" و "جایگاه اهورامزدا" است. " هور" در اوستا به معنی خورشید آمده و هورامان " جایگاه خورشید" نیز معنی می دهد ، محققان برای اورامان معانی دیگری بیان کرده اند ؛ از جمله اینکه "هورام " در زبان کردی باستان و پهلوی به معنی پاک و منزه و یکی از صفات اهورامزدا است و به اضافه "ان" مکان به معنی مکان پاک و منزه است و لقبی برای معابد زرتشتی نیز هست.

اورامانات به زبان محلی یعنی جاده‌های پرپیچ و خم، کوه‌های سر به فلک کشیده .

 اینجا بوم‌آور بودن معنی واقعی پیدا کرده، چون مردم در تمامی بخش‌های زندگی‌شان خودکفا و توانا هستند.در منطقه اورامانات، روستاهای بسیاری وجود دارد که مردمانش معماری کهنی را با دستان پرنقش خود بر دامان طبیعت حکاکی کرده‌اند و سال‌های متمادی از آن بهره جسته‌اند؛ در آنجا که قطعه‌های سنگ بدون ملات، با هم یکی شده‌اند تا مردمانش را در پناه خود حفظ کنند. معماری، فرهنگ مردم، نوع زندگی و پوشش مردم اورامانات کاملا بومی منطقه بوده و تا چند سال گذشته هیچ چیزی نشانی از زندگی صنعتی و شهری را نداشت.

این روستا به شکل پلکانی بر روی کوه بعد نثل ها ساخته شده است و بافتی فشرده و متراکم دارد. در ساخت خانه های پلکانی روستا علاوه بر رعایت مقاومت لا زم در شیب تند، بام برخی از خانه ها به حیاط خانه بالاتر از خود تبدیل شده است.

اورامان تخت با باغات سرسبز و زیبایش و همچنین موقعیت خاص طبیعی و اقلیمی که دارد یکی از خیال انگیزترین و پرجاذبه ترین روستاهای استان کردستان می باشد. این باغات انبوه و سرسبز به صورت پلکانی و در بافت مسکونی خانه ها و بعضا در اطراف روستا قرار گرفته اند. معماری زیبا و پلکانی اورامان تخت یادآور روستای زیبا و سرسبز ماسوله می باشد.................

 

 

 

 

دانلود پروژه معماری روستای اورمان,روستا,ویژگی روستای اورامان